Bahco 2430V-160. Flat ro with nose pliers, VDE insulated, 160 mm
€60.28
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL54881
Manufacturer Nr.
2430V-160
Flat round nose pliers, VDE insulated, 160 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€60.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco 2628 GC-160IP. Ergo Combination pliers with two-component handle, chrome-plated, 160 mm, industrial packaging
€39.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 45 21 200. Assembly pliers for snap rings on shafts, black oxide finish, 200 mm
€39.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | jaw thickness | length |
| WL54881 | 2.5 mm | 160 mm |
| WL54882 | 2.5 mm | 200 mm |
3-layer coating with different colours to indicate application safety: safe, dangerous or very dangerous. A fourth, black layer for additional protection of the grip edges
- Fire coated insulation
- 3-layer insulation, colour-coded for safety
- For work on live equipment up to 1000 V according to IEC 60900
- Sharp edges for cutting soft materials such as copper and plastic coated wires
- Tips for secure gripping and improved access to hard-to-reach areas
- High Performance Steel Alloy
- Chrome-plated, rust protection treated
- Standards: ISO 5745
- 3-layer coating with different colours to indicate application safety: safe, dangerous or very dangerous. A fourth, black layer for additional protection of the grip edges
- This offers protection and an optical warning system
- If the outer layer is damaged, the lighter colour underneath becomes visible and warns the operator
- Each tool is tested for 10 seconds at 10,000 V at the end of the production process
Product details
| item number | WL54881 |
| model | 2430V-160 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | 2430V-160 |
| dimensions (LxWxH) | 160 mm x 60 mm x 30 mm |
| order unit | piece |
| VDE | yes |
| head width | 16 mm |
| jaw thickness | 2.5 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| tool material | High performance steel alloy |
| type of pliers | snipe nose pliers |
| Manufacturer Nr. | 2430V-160 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Bahco
-
Bahco 1995Torx-T40. Torx offset screwdriver (long), phosphated, T40x124 mm€5.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1995Torx-T50. Torx offset screwdriver (long), phosphated, T50x152 mm€7.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1995Torx-T45. Torx offset screwdriver (long), phosphated, T45x132 mm€6.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1995Torx-T30. Torx offset screwdriver (long), phosphated, T30x114 mm€5.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










