Knipex 02 05 225. Power combination pliers, chrome-plated, 225 mm
€31.02
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61278
Manufacturer Nr.
02 05 225
Power combination pliers, chrome-plated, 225 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€31.02Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 29 21 160. Telephone pliers, black atramentized, 160 mm
€20.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 12 42 195 SB. MultiStrip 10, automatic wire stripper, 0.03 - 10.0 mm2, 195 mm, sales packaging
€78.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL61276 | 180 mm |
| WL61277 | 200 mm |
| WL61278 | 225 mm |
35 % force saving compared to conventional combination pliers. With cutting edges (hardness approx. 63 HRC) for heavy-duty use. Easier working due to optimised transmission. Easier cutting, powerful gripping, bending and pulling. Long cutting edges for thicker cables. With gripping zones for flat and round material for versatile use. Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 63 HRC. - Cutting values hard wire (diameter): Ø 3,0mm - Cutting values piano wire (diameter): Ø 2,5mm - Cutting values Cu-cable, stranded: Ø 14,0mm - Cutting values Cu-cable, stranded: 25,0mm²
- Easier working due to optimised transmission ratio
- Easier cutting, powerful gripping, bending and pulling
- Long cutting edges for thicker cables
- With gripping zones for flat and round material for versatile use
- Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 63 HRC
Product details
| item number | WL61278 |
| model | 02 05 225 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 02 05 225 |
| dimensions (LxWxH) | 232 mm x 53 mm x 24 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 324 mm x 126 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 2.066 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 5746 |
| RoHS conform | no |
| surface | chrome-plated |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 225 mm |
| description head | chrome-plated |
| type of handle | With multi-component handles |
| Cutting value copper cable, multistranded | 25 mm² |
| Cutting value copper cable, multistranded (diameter) | 14 mm |
| cutting value wire diameter hard | 3 mm |
| type of pliers | combination pliers |
| Manufacturer Nr. | 02 05 225 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
-
Knipex 97 22 240. Crimping pliers, painted black, with multi-component grips, 240 mm€21.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -











