Knipex 41 04 300. Grip pliers, galvanised, 300 mm
€34.52
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61485
Manufacturer Nr.
41 04 300
Grip pliers, galvanised, 300 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€34.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 88 02 250. Alligator water pump pliers, black atramentized, 250 mm
€22.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 46 11 A1. Circlip pliers for outer rings on shafts, black atramentized, 140 mm
€13.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL61483 | 180 mm |
| WL61484 | 250 mm |
| WL61485 | 300 mm |
Hold round, profile and flat material securely. Highly loadable. With adjusting screw and release lever. One-hand operation. High clamping pressure due to toggle lever transmission. Jaws for round material, with wire cutter. - Shape: 0 - Clamping capacity round: 65mm - Clamping capacity square: 30mm - Clamping capacity hexagon: 34mm
- Holds round, profile and flat material securely
- Highly loadable
- With adjusting screw and release lever
- One-hand operation
- High clamping pressure due to toggle lever transmission
Product details
| item number | WL61485 |
| model | 41 04 300 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 41 04 300 |
| dimensions (LxWxH) | 280 mm x 74 mm x 17 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 311 mm x 76 mm x 21 mm |
| Packaging volume | 0.465 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| RoHS conform | no |
| surface | galvanized |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 300 mm |
| type of pliers | gripping pliers |
| Manufacturer Nr. | 41 04 300 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 70 01 140. Side cutter, black atramentized, 140 mm€15.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 69 03 130. Front cutter for mechanics, chrome-plated, 130 mm€29.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 70 01 160. Side cutter, black atramentized, 160 mm€15.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 70 01 110. Side cutter, black atramentized, 110 mm€15.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










