Knipex 49 21 A21. Precision circlip pliers for outer rings on shafts, gray atramentized, 165 mm
€21.27
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61591
Manufacturer Nr.
49 21 A21
Precision circlip pliers for outer rings on shafts, gray atramentized, 165 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€21.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 50 00 250. Pinching pliers, black atramentised, 250 mm
€18.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Lindström RX 7890. ESD Snipe nose pliers, RX series, 32 mm jaws, ro withed
€69.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tip diameter | tool length |
| WL61589 | 0.9 mm | 130 mm |
| WL61590 | 1.3 mm | 130 mm |
| WL61591 | 1.8 mm | 165 mm |
| WL61592 | 2.3 mm | 210 mm |
| WL61593 | 3.2 mm | 305 mm |
Precision circlip pliers with high load capacity for continuous use: up to 10 times longer service life compared to screwed-on tips. With inserted tips for safe working. Large contact surfaces on the tips: no torsion of the rings, easy assembly. Bolted joint: precise, backlash-free operation of the pliers. Opening spring located in the joint, protected and captive. Anti-slip plastic coating on the handles. Angled tips. - Capacity for shaft diameters: Ø 19 - 60mm - Shape: 2 - Tips (diameter): 1.8mm
- Large bearing surfaces on the tips: no torsion of the rings, easy assembly
- Bolted joint: precise, backlash-free operation of the pliers
- Opening spring located in the joint, protected and captive
- Anti-slip plastic coating on the handles
Product details
| item number | WL61591 |
| model | 49 21 A21 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 49 21 A21 |
| dimensions (LxWxH) | 175 mm x 36 mm x 13 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 189 mm x 72 mm x 48 mm |
| Packaging volume | 0.64 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN 5254 B |
| RoHS conform | no |
| surface | grey atramentised |
| VDE | no |
| tip diameter | 1.8 mm |
| jaw angle | Jaws, angled, 90 |
| ESD safe | no |
| tool length | 165 mm |
| type of handle | Covered with non-slip plastic |
| type of pliers | snap ring pliers |
| Manufacturer Nr. | 49 21 A21 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
-
Knipex 97 49 23. Crimp die for uninsulated cable lugs + cable connectors€56.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 97 49 25. Crimp insert for connectors of the Micro-Fit series from Molex LLC.€231.71Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -










