Knipex 74 02 180. Power side cutter, black atramentized, 180 mm
€25.76
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61689
Manufacturer Nr.
74 02 180
Power side cutter, black atramentized, 180 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€25.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller Erem 504E. Waver Erem 504E Tip Cutter with Angled, Wide, Tapered Head
€105.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Lindström 55845. Lead catcher for pliers
€7.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tether attachment point | tool length |
| WL13356 | nein | 200 mm |
| WL61687 | nein | 140 mm |
| WL61688 | nein | 160 mm |
| WL61689 | nein | 180 mm |
| WL61690 | ja | 200 mm |
| WL61691 | ja | 250 mm |
| WL61692 | nein | 250 mm |
For the hardest, permanent use. High cutting performance with low effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio. Precision cutting edges additionally induction hardened, (cutting edge hardness approx. 64 HRC) for all wire types including piano wire. - Shape: 0 - Cutting values medium-hard wire (diameter): Ø 3,8mm - Cutting values hard wire (diameter): Ø 2,7mm - Cutting values piano wire (diameter): Ø 2,2mm
- For the hardest, permanent use
- High cutting performance with low effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio
- Precision cutting edges additionally induction hardened, (cutting edge hardness approx. 64 HRC) for all wire types including piano wire
Product details
| item number | WL61689 |
| model | 74 02 180 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 74 02 180 |
| dimensions (LxWxH) | 180 mm x 53 mm x 21 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 264 mm x 94 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 1.266 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 5749 |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| tether attachment point | nein |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 180 mm |
| description head | polished |
| type of handle | with multi-component handles |
| cutting value wire diameter hard | 2.7 mm |
| cutting value wire diameter medium | 3.8 mm |
| Manufacturer Nr. | 74 02 180 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 88 05 300. Alligator water pump pliers, chrome-plated, 300 mm€40.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 88 06 250. Alligator water pump pliers, chrome-plated, insulated, 250 mm€33.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 88 07 300. Alligator water pump pliers, chrome-plated, dip-insulated, 300 mm€51.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 88 07 250. Alligator water pump pliers, chrome-plated, dip-insulated, 250 mm€39.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










