Knipex 74 06 180. Heavy-duty side cutter, chrome-plated, insulated, 180 mm
€35.13
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61699
Manufacturer Nr.
74 06 180
Heavy-duty side cutter, chrome-plated, insulated, 180 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€35.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Piergiacomi TR 30 T. Side cutter
€15.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 74 02 180. Power side cutter, black atramentized, 180 mm
€25.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tether attachment point | tool length |
| WL13357 | nein | 200 mm |
| WL61698 | nein | 160 mm |
| WL61699 | nein | 180 mm |
| WL61700 | ja | 200 mm |
| WL61701 | ja | 250 mm |
| WL61702 | nein | 250 mm |
For the toughest, permanent use. High cutting performance with low effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio. Precision cutting edges additionally induction hardened, (cutting edge hardness approx. 64 HRC) for all wire types including piano wire. - Shape: 0 - Cutting values medium-hard wire (diameter): Ø 3.8mm - Cutting values hard wire (diameter): Ø 2.7mm - Cutting values piano wire (diameter): Ø 2.2mm - VDE-tested: Yes
- For the hardest, permanent use
- High cutting performance with low effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio
- Precision cutting edges additionally induction hardened, (cutting edge hardness approx. 64 HRC) for all wire types including piano wire
Product details
| item number | WL61699 |
| model | 74 06 180 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 74 06 180 |
| dimensions (LxWxH) | 185 mm x 57 mm x 26 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 191 mm x 65 mm x 30 mm |
| Packaging volume | 0.371 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900, DIN ISO 5749 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | chrome-plated |
| ESD safe | no |
| VDE | yes |
| Sheathing handle | with multi-component sleeves |
| tether attachment point | nein |
| insulated | yes |
| tool length | 180 mm |
| description head | chrome-plated |
| type of handle | VDE | insulated with multi-component sleeves, VDE-tested |
| cutting value wire diameter hard | 2.7 mm |
| cutting value wire diameter medium | 3.8 mm |
| Manufacturer Nr. | 74 06 180 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 97 49 66 1. Positioning aid for 97 49 66 (solar connector MC4)€64.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 97 49 65 1. Positioning aid for 97 49 65 (solar connector MC3)€63.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 97 49 65. Crimping insert for solar connector MC3 (Multi-Contact)€125.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -










