Other versions
KNIPEX Cobra®: Adjustment at the touch of a button directly on the workpiece. Fine adjustment for optimum adaptation to different workpiece sizes and hand-friendly handle position. Self-clamping on pipes and nuts: no slipping on the workpiece, effort-saving work. Gripping surfaces with specially hardened teeth, hardness of teeth approx. 61 HRC: permanently secure gripping due to high wear resistance. Through-hole joint: high stability due to double guide. Secure locking of the hinge pin: no unintentional adjustment. Pinch protection prevents crushing injuries. Tongs with fastening eyelet for attaching a fall protection device. - Adjustment positions: 30 - Capacity for nuts, width across flats (inches): Ø 2 3/4 - Capacity for nuts, width across flats (mm): 60mm - Capacity for pipes (diameter): Ø 70mm - Safety catch: Yes
- Adjustment at the touch of a button directly on the workpiece
- Fine adjustment for optimum adaptation to different workpiece sizes and hand-friendly handle position
- Self-clamping on pipes and nuts: no slipping on the workpiece, effort-saving work
- Gripping surfaces with specially hardened teeth, hardness of teeth approx. 61 HRC: permanently secure gripping due to high wear resistance
- Through-hole joint: high stability due to double guidance
- Secure locking of the joint pin: no unintentional adjustment
- Pinch protection prevents crushing injuries
Product details
| item number | WL61792 |
| model | 87 02 300 T |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 87 02 300 T |
| dimensions (LxWxH) | 300 mm x 64 mm x 25 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 311 mm x 76 mm x 21 mm |
| Packaging volume | 0.465 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 8976 |
| product series | Cobra® |
| RoHS conform | no |
| surface | Grey atramentised |
| ESD safe | no |
| tether attachment point | ja |
| VDE | no |
| tool length | 300 mm |
| description head | polished |
| type of handle | Tethered Tools | with multi-component sheaths, with integrated fastening eyelet for attaching a fall protection device |
| type of pliers | water pump pliers |