Knipex 87 03 125. Cobra high-tech water pump pliers, chrome-plated, wrench size 27 mm, 125 mm
€27.71
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61794
Manufacturer Nr.
87 03 125
Cobra high-tech water pump pliers, chrome-plated, wrench size 27 mm, 125 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€27.71Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco 4530. Ro with nose pliers, ergo, burnished, 135 mm
€32.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 87 09 300 V01. KNIPEX jaws for 87 xx 300 (3 pairs), from model 2008 onwards
€9.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL61794 | 125 mm |
| WL61795 | 180 mm |
| WL61796 | 250 mm |
| WL61797 | 300 mm |
KNIPEX Cobra®: Adjustment at the touch of a button directly on the workpiece. Fine adjustment for optimum adaptation to different workpiece sizes and hand-friendly handle position. Self-clamping on pipes and nuts: no slipping on the workpiece, effort-saving work. Gripping surfaces with specially hardened teeth, hardness of teeth approx. 61 HRC: permanently secure gripping due to high wear resistance. Through-hole joint: high stability due to double guide. Secure locking of the hinge pin: no unintentional adjustment. Pinch protection prevents crushing injuries. - Adjustment positions: 13 - Capacity for nuts, wrench size (inch): Ø 1 - Capacity for nuts, wrench size (mm): 27mm - Capacity for tubes (diameter): Ø 25mm
- Adjustment at the touch of a button directly on the workpiece
- Fine adjustment for optimum adaptation to different workpiece sizes and hand-friendly handle position
- Self-clamping on pipes and nuts: no slipping on the workpiece, effort-saving work
- Gripping surfaces with specially hardened teeth, hardness of teeth approx. 61 HRC: permanently secure gripping due to high wear resistance
- Through-hole joint: high stability due to double guidance
- Secure locking of the joint pin: no unintentional adjustment
- Pinch protection prevents crushing injuries
Product details
| item number | WL61794 |
| model | 87 03 125 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 87 03 125 |
| dimensions (LxWxH) | 125 mm x 38 mm x 14 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 152 mm x 81 mm x 31 mm |
| Packaging volume | 0.386 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 8976 |
| product series | Cobra® |
| RoHS conform | no |
| surface | chrome-plated |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 125 mm |
| description head | chrome-plated |
| type of handle | covered with anti-slip plastic |
| type of pliers | water pump pliers |
| Manufacturer Nr. | 87 03 125 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 95 32 060. Cable cutter (ratchet principle) with telescopic legs, 630 mm€659.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 95 32 100. Cable cutter (ratchet principle) with telescopic legs, 680 mm€763.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost












