Knipex 90 55 280. Sheet metal nibbler, nickel-plated, 280 mm
€51.26
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61853
Manufacturer Nr.
90 55 280
Sheet metal nibbler, nickel-plated, 280 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€51.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 95 39 250. Movable spare blade for 95 31 250 / 95 36 250
€48.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 98 90 01. Saw blades for PUK Saw 98 90
€11.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
For cutting iron, copper or aluminium sheet up to max. 1.2 mm thickness, plastic up to max. 2.0 mm thickness. Cutting of materials without deformation. Clean cut edges, no reworking of the cut profile. With chip breaker. Easy handling. Cutting width: 2.7 mm.
- For cutting iron, copper or aluminium sheet up to max. 1.2 mm thickness, plastic up to max. 2.0 mm thickness.
- Cutting of materials without deformation
- Clean cut edges, no rework on the cut profile
- With chip breaker
- Easy handling
- Cutting width: 2.7 mm
Product details
| item number | WL61853 |
| model | 90 55 280 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 90 55 280 |
| dimensions (LxWxH) | 275 mm x 103 mm x 17 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 285 mm x 145 mm x 30 mm |
| Packaging volume | 1.24 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| RoHS conform | no |
| surface | nickel-plated |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 280 mm |
| type of handle | With multi-component sheaths |
| Manufacturer Nr. | 90 55 280 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 12 62 180. Automatic wire stripper, 0.2 - 6.0 mm2, 180 mm€35.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 00 11 01. Universal key TwinKey, for common cabinets and shut-off system€26.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 13 86 200. Electric pliers, chrome-plated, 15 mm / 50 mm2, 200 mm€50.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost












