Bahco 3625N-40. Superflex plastic hammer, 570 g, 340 mm, head 40x112 mm
€50.85
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL36745
Manufacturer Nr.
3625N-40
Superflex plastic hammer, 570 g, 340 mm, head 40x112 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€50.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco BE-8986. Ergo Awl, ro with tip with short rubber grip, 6 mmx50 mm
€12.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 97 99 909. Assortment boxes with twin ferrules, 2x 4 to 16 mm2, fully insulated, grey/red/blue/yellow, 45 pieces
€9.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | length & head width, Tool head weight |
| WL36745 | 340 mm & 40 mm, 0.57 kg |
| WL36561 | 300 mm & 32 mm, 0.325 kg |
- For normal workshop requirements for machining pressure sensitive materials
- Plastic inserts made of cellulose butyrate (Cellidor™, registered trademark of Farbenfabriken Bayer AG). Malleable cast iron centre piece
- wooden handle
- These plastic hammers are used instead of copper, lead, brass, rubber, wood or similar hammers
- High impact capacity. Resistance to regular gasoline, oil and grease
- With two convex tracks3625NL = Loose inserts with convex track, in pairs
Product details
| item number | WL36745 |
| model | 3625N-40 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | 3625N-40 |
| length | 340 mm |
| width | 117 mm |
| order unit | piece |
| VDE | no |
| Tool head weight | 0.57 kg |
| head width | 40 mm |
| Manufacturer Nr. | 3625N-40 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










