Knipex 98 13 50. Screwdriver for hexagon socket screws, black oxide finish, insulated, width across flats 5 mm, 187 mm
€8.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62221
Manufacturer Nr.
98 13 50
Screwdriver for hexagon socket screws, black oxide finish, insulated, width across flats 5 mm, 187 mm
Other versions
| item number | wrench width |
| WL62217 | 2 mm |
| WL62218 | 2.5 mm |
| WL62219 | 3 mm |
| WL62220 | 4 mm |
| WL62221 | 5 mm |
| WL62222 | 6 mm |
Screwdriver for hexagon socket screws Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Blade length: 75.0mm - Width across flats: 5.0mm - Uninsulated blade length: 15.0mm - Handle length: 112mm - VDE-tested: Yes
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62221 |
| model | 98 13 50 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 13 50 |
| dimensions (LxWxH) | 190 mm x 35 mm x 33 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 324 mm x 124 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 2.066 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| VDE | yes |
| ESD safe | no |
| type of screw | hexagon socket |
| tool length | 187 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade length | 75 mm |
| wrench width | 5 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 13 50 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 11 05 160. wire strippers, universal, chrome-plated, 160 mm€24.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 97 59 65 2. Universal positioning aid for crimping pliers€236.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 95 26 165. Cable shears, chrome-plated, insulated, 165 mm€49.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
