Knipex 98 24 01. Screwdriver for Phillips cross-head screws, black oxide finish, insulated, 187 mm
€7.06
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62245
Manufacturer Nr.
98 24 01
Screwdriver for Phillips cross-head screws, black oxide finish, insulated, 187 mm
Other versions
| item number | tool length & blade length |
| WL62242 | 162 mm & 60 mm |
| WL62245 | 187 mm & 80 mm |
| WL62248 | 212 mm & 100 mm |
| WL62249 | 270 mm & 150 mm |
| WL62250 | 320 mm & 200 mm |
Screwdrivers for cross-slotted head screws: Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Size: PH1 - Blade length: 80mm - Handle length: 107mm - Blade Ø: 4.5mm - Uninsulated blade length: 15mm - VDE-tested: Yes
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62245 |
| model | 98 24 01 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 24 01 |
| dimensions (LxWxH) | 185 mm x 30 mm x 30 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 264 mm x 94 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 1.205 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| ESD safe | no |
| VDE | yes |
| tool length | 187 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade diameter | 4.5 mm |
| blade length | 80 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 24 01 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
-
-
Knipex 00 19 55 S6 LE. Rolltasche für Zangenschlüssel, 4 Fächer, leer€18.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
