Knipex 98 37 5/16". Socket (double hexagon) with inner square 3/8", 42 mm
€17.11
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62288
Manufacturer Nr.
98 37 5/16"
Socket (double hexagon) with inner square 3/8", 42 mm
Other versions
| item number | wrench width | tool length |
| WL62277 | 1/2" | 45 mm |
| WL62286 | 3/4" | 49 mm |
| WL62287 | 3/8" | 42 mm |
| WL62288 | 5/16" | 42 mm |
| WL62289 | 5/8" | 46 mm |
| WL62290 | 7/16" | 43 mm |
| WL62291 | 9/16" | 47 mm |
Socket (double hex): For inch screw heads. Basic tool chrome-plated. With double hexagon (12-sided). - Diameter of active side d max.: 16,2mm
- For inch screw heads
- Basic tool chrome plated
- With double hexagon (12-sided)
Product details
| item number | WL62288 |
| model | 98 37 5/16" |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 37 5/16" |
| dimensions (LxWxH) | 43 mm x 21 mm x 21 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 152 mm x 81 mm x 31 mm |
| Packaging volume | 0.386 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 42 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 37 5/16" |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 92 21 01 ESD. ESD Universal tweezers, Smooth, Premium stainless steel, 125 mm€16.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 92 21 02. Precision tweezers, Smooth, Premium stainless steel, 110 mm€25.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 92 21 01. Precision tweezers, Smooth, Premium stainless steel, 120 mm€25.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 92 16 02 ESD. ESD positioning tweezers, Smooth, stainless steel, 120 mm€22.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost