Knipex 98 47 13. Socket for hexagon head screws with square socket 1/2", 55 mm
€16.05
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62307
Manufacturer Nr.
98 47 13
Socket for hexagon head screws with square socket 1/2", 55 mm
Other versions
| item number | wrench width |
| WL62303 | 10 mm |
| WL62304 | 11 mm |
| WL62306 | 12 mm |
| WL62307 | 13 mm |
| WL62308 | 14 mm |
| WL62309 | 16 mm |
| WL62310 | 17 mm |
| WL62311 | 18 mm |
| WL62312 | 19 mm |
| WL62313 | 22 mm |
| WL62314 | 24 mm |
| WL62315 | 27 mm |
Socket for hexagon screws: For metric or imperial hexagon screw heads. Basic tool chrome-plated. - Width across flats S: 13mm - Diameter effective side d max.: 23.2mm - Connection square: 12
- For metric or imperial hexagonal bolt heads.
- Basic tool chrome plated
Product details
| item number | WL62307 |
| model | 98 47 13 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 47 13 |
| dimensions (LxWxH) | 54 mm x 26 mm x 26 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 152 mm x 81 mm x 31 mm |
| Packaging volume | 0.386 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 55 mm |
| wrench width | 13 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 47 13 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
-
Knipex 92 28 69 ESD. ESD precision tweezers, pointed, straight, 135 mm€14.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 78 61 140. Electronic-Super-Knips XL, side cutter, fine, fiberGlasss, 140 mm€22.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
