Knipex 98 47 14. Socket for hexagon head screws with square socket 1/2", 55 mm
€16.05
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62308
Manufacturer Nr.
98 47 14
Socket for hexagon head screws with square socket 1/2", 55 mm
Other versions
| item number | wrench width |
| WL62303 | 10 mm |
| WL62304 | 11 mm |
| WL62306 | 12 mm |
| WL62307 | 13 mm |
| WL62308 | 14 mm |
| WL62309 | 16 mm |
| WL62310 | 17 mm |
| WL62311 | 18 mm |
| WL62312 | 19 mm |
| WL62313 | 22 mm |
| WL62314 | 24 mm |
| WL62315 | 27 mm |
Socket for hexagon screws: For metric or imperial hexagon screw heads. Basic tool chrome-plated. - Width across flats S: 14mm - Diameter effective side d max.: 24.5mm - Connection square: 12
- For metric or imperial hexagonal bolt heads.
- Basic tool chrome plated
Product details
| item number | WL62308 |
| model | 98 47 14 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 47 14 |
| dimensions (LxWxH) | 53 mm x 27 mm x 27 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 170 mm x 84 mm x 32 mm |
| Packaging volume | 0.441 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 55 mm |
| wrench width | 14 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 47 14 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
-
Knipex 95 62 160 TC. wire rope cutter for tire cord, burnished, 160 mm€33.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost

