Knipex 99 11 250. Kraft rongeur pliers, high transmission, black atramentised, 250 mm
€19.32
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62366
Manufacturer Nr.
99 11 250
Kraft rongeur pliers, high transmission, black atramentised, 250 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€19.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 30 15 140. Long nose pliers, chrome-plated, 140 mm
€21.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 49 21 A21. Precision circlip pliers for outer rings on shafts, gray atramentized, 165 mm
€21.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL62366 | 250 mm |
| WL62367 | 300 mm |
25 % force saving in comparison with conventional, equally sized fixing pliers. Also for binding deep lying irons due to their particularly slim shape. For fixing monier bars with binding wire from the roll. Twisting and cutting of the wire in one operation. Highly geared joint, thus low-stress work even when using thicker binding wires. Relief of tendons and muscles by strong damping of the cutting impact after cutting the binding wire. Cutting edges additionally hardened, cutting edge hardness approx. 61 HRC. - cutting value hard wire (diameter): Ø 1,8mm - cutting value medium hard wire (diameter): Ø 3,3mm - head width (W3): 25,0mm
- For fixing of mounting irons with binding wire from the roll
- Twisting and cutting of the wire in one operation
- Highly geared joint, thus low-stress work even when using thicker binding wires
- Relief for tendons and muscles due to strong damping of the cutting impact after cutting the binding wire
- Cutting edges additionally hardened, cutting edge hardness approx. 61 HRC
Product details
| item number | WL62366 |
| model | 99 11 250 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 99 11 250 |
| dimensions (LxWxH) | 250 mm x 47 mm x 23 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 264 mm x 94 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 1.266 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 9242 |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 250 mm |
| description head | polished |
| type of handle | covered with plastic |
| length knife edge | 23 mm |
| cutting value wire diameter hard | 1.8 mm |
| cutting value wire diameter medium | 3.3 mm |
| type of pliers | concreter's nippers |
| Manufacturer Nr. | 99 11 250 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex














