Knipex 92 91 01. Precision cross tweezers, Smooth, Premium stainless steel, 120 mm
€34.61
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62990
Manufacturer Nr.
92 91 01
Precision cross tweezers, Smooth, Premium stainless steel, 120 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€34.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller Erem 4SA. Waver Erem 4SA Precision Tweezers with Very Pointed Tips, Stainless Steel
€31.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller Erem ACSA. Waver Erem ACSA Precision Tweezer Straigh And Pointed Tip 4.25" From Stainless Steel
€17.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tip width | tip shape |
| WL62990 | 1.9 mm | straight / blunt |
| WL62991 | 0.2 mm | straight / pencil-point |
Product details
| item number | WL62990 |
| model | 92 91 01 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 92 91 01 |
| dimensions (LxWxH) | 135 mm x 10 mm x 11 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 172 mm x 61 mm x 20 mm |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| tip width | 1.9 mm |
| tip shape | straight, blunt |
| tool material | stainless steel |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 120 mm |
| tweezers type | precision tweezers |
| Manufacturer Nr. | 92 91 01 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 90 23 01 E01. Replacement blade for DP50, can be used on both sides.€10.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
Knipex 12 72 190. KNIPEX NexStrip, electrician's multi tool, crimping & stripping€109.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -










