Lindström 8160PS. Precision side cutters ESD, with oval head, L, Micro Bevel
LINDSTRöM
Original product
Net price (excl. VAT)
€75.26
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL70865
Manufacturer no.
8160PS
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.8160PS
ConditionNew
Article
WL70865
Precision side cutters ESD, with oval head, L, Micro Bevel
Frequently Bought Together
-
This Item:
€75.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 77 32 130. Elektronik-Seitenschneider, mit spitzem Kopf, mit kleiner Facette, 130 mm
€39.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 70 01 160. Side cutter, black atramentized, 160 mm
€15.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | Cutting edge design | Jaw shape | Cutting capacity side cutter |
| WL70862 | with bevel | oval | 0,2 - 0,5 mm |
| WL70863 | with fine bevel | oval | 0,2 - 0,5 mm |
| WL70864 | with bevel | oval | 0,2 - 0,8 mm |
| WL70865 | with bevel | oval | 0,3 - 0,8 mm |
| WL70866 | with fine bevel | oval | 0,3 - 0,8 mm |
- Precision side cutters, PS series
- ESD-safe handles made of synthetic material with opening spring
- cutting forms: Micro-bevel (with bevel), flush (small bevel) & ultra-flush (without bevel).
- Cutting capacity specification refers to copper
- Suitable for cutting copper wires
- Material: high performance steel alloy
- Phosphated
- Precision ground cutting edges for extra long life and a clean cut
- Induction hardened cutting edges with a high degree of hardness (63-65 HRC)
- Friction-reducing screw connection for smooth cuts without overlapping of the legs
- Ideal for working on cable harnesses and printed circuit boards
- CO standard handle shape made of conductive material
Product details
| item number | WL70865 |
| manufacturer | LINDSTRÖM |
| manufacturer item number | 8160PS |
| dimensions (LxWxH) | 270 mm x 180 mm x 90 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | yes |
| Cutting edge design | with bevel |
| Cutting capacity side cutter | 0,3 - 0,8 mm |
| Jaw shape | oval |
| tool length | 125 mm |
| type of side cutter | side cutter |
| Manufacturer Nr. | 8160PS |
|---|---|
| Manufacturer | Lindström |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










