Festo DW-80-50-Y-AB (557914) Hinge Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DW-80-50-Y-AB
This Item:
Festo DWC-50-50-Y-A (558092) Hinge Cylinder
Festo DWB-63-100-Y (549575) Hinge Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 50 |
| Piston diameter | 80 mm |
| Dampening length [mm] | 30 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 2.721 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 3.016 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 1.651 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 65 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 4.185 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 39 |