Festo DW-80-50-Y-A-G (565798) Hinge Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DW-80-50-Y-A-G
This Item:
Festo CLR-32-20-R-P-A-B (543179) Linear/Swivel Clamp
Festo DWA-63-125-Y-A-G (565749) Hinge Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 50 |
| Piston diameter | 80 mm |
| Dampening length [mm] | 30 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 2.721 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 3.016 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 1.651 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 65 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 4.185 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 39 |