VHP 10. Multi stage ejectors to 98,7% vacuum, G 1/2", to 320 l/min
FLUIDICS EQUIPMENT
Original product
Net price (excl. VAT)
€1,229.49
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
FL-VHP-10
Manufacturer no.
VHP 10
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.VHP 10
EAN4050571719494
Customs tariff number84141089
ConditionNew
Article
FL-VHP-10
Multi stage ejectors to 98,7% vacuum, G 1/2", to 320 l/min
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,229.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
VS 150 FK SI. Flat suction cups, 150x10mm, G 1/2", Silicone (60A), Grey
€118.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
VSP 20 F SI. Flat suction cups, support rib, P,series- 22x0,5mm, Silicone (50A), transparent
€4.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Materials:
Body: anodised aluminium, nozzles: brass, seal: neoprene
Temperature range:
-10 to +100 °C
Operating pressure:
1 to 7 bar (optimum 5 bar)
Pressure gauge connection:
G 1/4"
Advantages:
•extremely strong vacuum,
•for laboratory use,
•maintenance free
Body: anodised aluminium, nozzles: brass, seal: neoprene
Temperature range:
-10 to +100 °C
Operating pressure:
1 to 7 bar (optimum 5 bar)
Pressure gauge connection:
G 1/4"
Advantages:
•extremely strong vacuum,
•for laboratory use,
•maintenance free
| Suction performance [l/min] | 320 |
| Thread Supply air | G 1/4" |
| Thread vacuum | G 1/2" |
| Thread exhaust air | G 1/2" |
| Air consumption* [l/min] | 240 |
| Silencer | FFSD 12 |
| Vacuum meter | MW -163 |
| H [mm] | 52 |
| Manufacturer Nr. | VHP 10 |
|---|---|
| Manufacturer | Fluidics equipment |
| EAN | 4050571719494 |
| Weight | 95.000000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










