VS 30X10 O SI. Oval teats, 30 x 10mm, stroke 2mm, Silicone (60A), transparent
FLUIDICS EQUIPMENT
Original product
Net price (excl. VAT)
€13.25
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
FL-VS-30X10-O-SI
Manufacturer no.
VS 30X10 O SI
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.VS 30X10 O SI
EAN4050571724825
Customs tariff number84879090
ConditionNew
Article
FL-VS-30X10-O-SI
Oval teats, 30 x 10mm, stroke 2mm, Silicone (60A), transparent
Frequently Bought Together
-
This Item:
€13.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
RP 50 VU. Mini vacuum regulator, M 5, -0,35 to 0 bar
€127.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
VSPH A50. Suction cup fixations, Type A, M 5 (AG)
€1.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
CR material:
Description: Chloroprene; temperature range: -40°C up to max. +110°C; wear resistant: fair; resistance to oil: good; Weather and ozone resistance: good; petrol resistance: not recommended; advantage weather resistant; Recommended for: Universal use
NBR material:
Description: Nitrile rubber; temperature range: -30°C up to max. +90°C; wear resistant: fair; resistance to oil: very good; Weather and ozone resistance: not recommended; petrol resistance: fair; Advantage: oil-resistant, water-resistant up to max. 70°C; recommendation for: Universal use
Material silicone:
Description: Silicone rubber; Temperature range: -40°C up to max. +200°C; wear resistant: not recommended; oil resistance: not recommended; Weather and ozone resistance: very good; petrol resistance: not recommended; advantage Temperature resistant, very flexible; Recommended for: Food, electronics
PUR material:
Description: Polyurethane; Temperature range: -20°C up to max. +80°C; wear resistant: good; oil resistance: very good; Weather and ozone resistance: fair; petrol resistance: good; advantage: long service life; recommended for: harsh operating conditions, automobile
NR material:
Description: Natural rubber; temperature range. -40°C up to max. +80°C; wear resistant: good; oil resistance: not recommended; Weather and ozone resistance: not recommended; petrol resistance: not recommended; advantage flexible, wear-resistant; recommended for: Wood, uneven surfaces
NRE material:
Description: Natural rubber; temperature range. -40°C up to max. +80°C; wear resistant: good; oil resistance: not recommended; Weather and ozone resistance: not recommended; petrol resistance: not recommended; advantage very flexible, wear-resistant; recommended for: Wood, uneven surfaces
SBR material:
Description: Styrene-butadiene rubber; temperature range: -30°C up to max. +80°C; wear resistant: very good; oil resistance: not recommended; Weather and ozone resistance: fair; petrol resistance: fair; Advantage: non-marking, very flexible, very abrasion resistant; recommended for: Wood, uneven surfaces
Scope of delivery:
1 pc Suction cup with ear clamp for attachment on bracket (bracket must be ordered separately)
Description: Chloroprene; temperature range: -40°C up to max. +110°C; wear resistant: fair; resistance to oil: good; Weather and ozone resistance: good; petrol resistance: not recommended; advantage weather resistant; Recommended for: Universal use
NBR material:
Description: Nitrile rubber; temperature range: -30°C up to max. +90°C; wear resistant: fair; resistance to oil: very good; Weather and ozone resistance: not recommended; petrol resistance: fair; Advantage: oil-resistant, water-resistant up to max. 70°C; recommendation for: Universal use
Material silicone:
Description: Silicone rubber; Temperature range: -40°C up to max. +200°C; wear resistant: not recommended; oil resistance: not recommended; Weather and ozone resistance: very good; petrol resistance: not recommended; advantage Temperature resistant, very flexible; Recommended for: Food, electronics
PUR material:
Description: Polyurethane; Temperature range: -20°C up to max. +80°C; wear resistant: good; oil resistance: very good; Weather and ozone resistance: fair; petrol resistance: good; advantage: long service life; recommended for: harsh operating conditions, automobile
NR material:
Description: Natural rubber; temperature range. -40°C up to max. +80°C; wear resistant: good; oil resistance: not recommended; Weather and ozone resistance: not recommended; petrol resistance: not recommended; advantage flexible, wear-resistant; recommended for: Wood, uneven surfaces
NRE material:
Description: Natural rubber; temperature range. -40°C up to max. +80°C; wear resistant: good; oil resistance: not recommended; Weather and ozone resistance: not recommended; petrol resistance: not recommended; advantage very flexible, wear-resistant; recommended for: Wood, uneven surfaces
SBR material:
Description: Styrene-butadiene rubber; temperature range: -30°C up to max. +80°C; wear resistant: very good; oil resistance: not recommended; Weather and ozone resistance: fair; petrol resistance: fair; Advantage: non-marking, very flexible, very abrasion resistant; recommended for: Wood, uneven surfaces
Scope of delivery:
1 pc Suction cup with ear clamp for attachment on bracket (bracket must be ordered separately)
| Material | Silicone (60A) |
| A x B [mm] | 30 x 10 |
| Stroke [mm] | 2 |
| colour | transparent |
| Connection (female thread) | G 1/8" |
| Holder (female thread) | VSH H18 I |
| Connection (male thread) | G 1/8" |
| Holder (male thread) | VSH H18 |
| Connection (male thread) | M 5 |
| Holder (male thread) | VSH H50 |
| h [mm] | 12 |
| H [mm] | 22 |
| H (G 1/8" MT or G 1/4" MT) [mm] | 26 |
| D1 [mm] | 5 |
| D2 [mm] | 12 |
| D3 [mm] | 3,5 |
| Temperature range [°C] | -40 to +200 |
| Bracket type | H |
| Manufacturer Nr. | VS 30X10 O SI |
|---|---|
| Manufacturer | Fluidics equipment |
| EAN | 4050571724825 |
| Weight | 14.000000 |
| HS-Code | 84879090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










