i-CON Trace IoT Soldering Station 150 W, networkable, with i-Tool Trace - Ersa 0ICT1000A
ERSA
Original product
Net price (excl. VAT)
€379.90
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
ER-0ICT1000A
Manufacturer no.
0ICT1000A
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.0ICT1000A
EAN4003008151213
Country of originGermany
ConditionNew
Article
ER-0ICT1000A
Networkable i-CON Trace IoT soldering station with 150 W i-Tool Trace iron, ESD-safe and virtually controllable via PC, tablet, smartphone or MES. Delivers gap-free process control and documentation in hand soldering.
Frequently Bought Together
-
This Item:
€379.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ANALOG 60 Soldering Station, 60 W, analogue - Ersa 0ANA60
€167.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
i-CON 1VC MK2 ESD Professional Soldering Station, i-Tool 150 W, Interface - Ersa 0IC1105V0C
€570.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
The Ersa i-CON Trace is Ersa's first IoT soldering station and enables gap-free process control in hand soldering straight out of the box. Key settings are made through input devices already integrated into the company network, such as PCs, tablets or smartphones, or via an MES. This gives the user simultaneous access to every soldering station on the network and allows the hand-soldering process to be documented in detail.
Highlights
- ESD-safe
- Networkable and virtually controllable (PC, tablet, smartphone, MES)
- Gap-free traceability and documentation of the hand-soldering process
- High process reliability through presetting of all parameters
- Tip'n'Turn tip change for increased productivity
- Separately replaceable tips for significant cost savings
- Bluetooth 4.0 low energy and WLAN 2.4 GHz, Ethernet-ready via optional LAN card
Scope of delivery
- i-CON Trace 0ICT103A base station
- 0A58 soldering iron holder
- 150 W soldering iron 0140CDJ incl. tip 0142CDLF16
Minimum app/software requirements
- iOS 10.0
- Android 8.0
- Windows 10
- Windows Server 2016
Technical data
| Max. power | 150 W |
| Temperature range | 50 - 450 °C |
| Heat-up time | 9 s |
| Antistatic version | Yes |
| Digital display | No |
| Replacement heater | 014100J |
| Replacement soldering iron | 0140CDJ |
| Soldering tip | 0142CDLF16 |
| Tip series | 142 |
| Tip diameter/width | 1.6 mm (chisel-shaped) |
| Connectivity | Bluetooth 4.0 LE, WLAN 2.4 GHz, Ethernet (optional) |
| Manufacturer Nr. | 0ICT1000A |
|---|---|
| Manufacturer | Ersa |
| Country of Manufacture | Germany |
| EAN | 4003008151213 |
| Weight | 3.500000 |
| GPSR manufacturer information | Ersa GmbH, Leonhard Karl Str. 24, DE-97877 Wertheim, www.kurtzersa.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










