Lindström 8142 CO. side cutters, 80 series, oval jaws, antistatic, without bevel, 0.1-1 mm
€74.41
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL23832
Manufacturer Nr.
8142 CO
side cutters, 80 series, oval jaws, antistatic, without bevel, 0.1-1 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€74.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Lindström HS 8145. Precision diagonal cutters ESD pointed, S, Ultra-Flush
€77.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 77 52 115 ESD. ESD electronic side cutter, pointed and flat, without facet, 115 mm
€40.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | Cutting edge design | Jaw shape | Cutting capacity side cutter |
| WL15998 | with bevel | oval | 0,2 - 1,25 mm |
| WL16035 | with fine bevel | oval | 0,3 - 2 mm |
| WL18828 | with fine bevel | oval | 0,1 - 1 mm |
| WL16021 | with fine bevel | oval | 0,2 - 1,6 mm |
| WL23832 | without bevel | oval | 0,1 - 1 mm |
| WL23223 | with fine bevel | pointed | 0,2 - 1,25 mm |
| WL16038 | with bevel | oval | 0,4 - 2 mm |
| WL52705 | without bevel | oval | 0,1 - 1,25 mm |
| WL52706 | without bevel | sharpened to a point | 0,1 - 0,8 mm |
| WL52707 | without bevel | oval | 0,3 - 1,6 mm |
Side cutters with oval jaws, ideal for work on cable harnesses and for assembling printed circuit boards.
Made of high-performance ball bearing steel, burnished. Cutting and jaws computer-ground, thus highest precision and constant quality. Induction hardening of the cutting edges to 63-65 HRC. With plastic handles and opening spring.
- Cutting capacity copper D = 0.1-1 mm
- Version "CO" with antistatic, conductive handle covers.
Product details
| item number | WL23832 |
| model | 8142-CO |
| manufacturer | LINDSTRÖM |
| manufacturer item number | 8142 CO |
| dimensions (LxWxH) | 155 mm x 100 mm x 65 mm |
| order unit | piece |
| product series | 80 series |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| jaw form | oval |
| Cut form | without bevel |
| Jaw shape | oval |
| Cutting capacity side cutter | 0,1 - 1 mm |
| head width | 10 mm |
| Cutting edge design | without bevel |
| tool length | 110 mm |
| type of side cutter | side cutter |
| lenght of jaws | 10 mm |
| Manufacturer Nr. | 8142 CO |
|---|---|
| Manufacturer | Lindström |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Lindström
-
Lindström HS 8131. Precision side cutters ESD with oval head, XS, flush€70.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Lindström HS 8130. Precision side cutters ESD with oval head, XS, Micro Bevel€68.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Lindström HS 8132. Precision Diagonal Cutters ESD with oval head, XS, Ultra Flush€78.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Lindström HS 8140. Precision side cutters ESD with oval head, S, Micro Bevel€78.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










