Metcal SMTC-0174. Rework tip SMTC series hoof-shaped 60°, 1.14x16.51 mm
€54.01
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL28020
Manufacturer Nr.
SMTC-0174
Rework tip SMTC series hoof-shaped 60°, 1.14x16.51 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€54.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Metcal SMTC-007. Rework Tip SMTC Series Tunnel for SOIC -28
€68.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Metcal SMTC-1167. Rework tip SMTC series hoof-shaped long 30°, 1.5x16.51 mm
€51.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- suitable for MX series
- for rework work on surface-mounted components
- for temperature sensitive applications
Product details
| item number | WL28020 |
| model | SMTC-0174 |
| manufacturer | METCAL |
| manufacturer item number | SMTC-0174 |
| order unit | piece |
| product series | SMTC Series |
| tip length | 16.51 mm |
| tip width | 1.14 mm |
| tip shape | hoof-shaped |
| tip temperature | 357 °C |
| suitable handle | MX-H1-AVA, MX-RM3E |
| Manufacturer Nr. | SMTC-0174 |
|---|---|
| Manufacturer | Metcal |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | OK International Ltd Eagle Close, Chandlers Ford GB-SO53 4NF Hampshire www.metcal.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Metcal
-
-
-
Metcal STTC-137LL. Soldering tip STTC series chisel-shaped 30°, 1.78x9.9 mm€27.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Metcal SMTC-1BL350. Rework Tip SMTC Series Blade shaped, width 35 mm€130.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost

