Metcal SSC-673A. Soldering tip series SSC 600, larger tinned surface, 4,5x0,5 mm
€39.19
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL28032
Manufacturer Nr.
SSC-673A
Soldering tip series SSC 600, larger tinned surface, 4,5x0,5 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€39.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Metcal SSC-661A. Soldering tip SSC 600 series knife shaped 4,5x0,5 mm
€36.71Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Metcal SSC-742A. SSC 700 series soldering tip chisel 60°, 1.78x16 mm
€24.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- 600 series for temperature sensitive applications
- Compatible with soldering system MFR-1160 and MFR-1161 with handpiece MFR-H6-SSC
- Compatible with SP200 soldering system
- tinned surface 5.1 mm wide
Product details
| item number | WL28032 |
| model | SSC-673A |
| manufacturer | METCAL |
| manufacturer item number | SSC-673A |
| order unit | piece |
| product series | SSC 600 Series |
| tip dimensions | 4,5 x 0,5 mm |
| tip length | 16.25 mm |
| tip shape | knife-shaped |
| tip temperature | 357 °C |
| suitable handle | MFR-H6-SSC |
| Manufacturer Nr. | SSC-673A |
|---|---|
| Manufacturer | Metcal |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | OK International Ltd Eagle Close, Chandlers Ford GB-SO53 4NF Hampshire www.metcal.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Metcal
-
Metcal SSC-626A. SSC 600 soldering tip series conically curved 30°, 0.51x11.4 mm€20.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Metcal SSC-622A. SSC 600 series conical soldering tip, 0.51x11.4 mm€21.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Metcal SSC-625A. SSC 600 series soldering tip chisel 1x11 mm€21.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Metcal SSC-601A. SSC 600 series conical soldering tip 1x15.2 mm€20.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost