Belzer 2464 A19. Pliers for external retaining rings with straight jaws, chrome-plated, 10 to 25 mm
€74.92
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL54817
Manufacturer Nr.
2464 A19
Pliers for external retaining rings with straight jaws, chrome-plated, 10 to 25 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€74.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 86 01 180. Pliers wrench, pliers and wrench in one tool, black atramentized, 180 mm
€42.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 40 04 250 SB. Universal-Gripzange verzinkt 250 mm
€24.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | ring diameter |
| WL54816 | 3 - 10 mm |
| WL54817 | 10 - 25 mm |
| WL54818 | 19 - 60 mm |
| WL54819 | 40 - 100 mm |
Pliers for external retaining rings
- Pliers for external circlips
- With straight jaws
- Stop screw and opening spring
- High Speed Steel
- chrome finish, highly polished tips
- Pliers for external retaining rings
Product details
| item number | WL54817 |
| model | 2464 A19 |
| manufacturer | Belzer |
| manufacturer item number | 2464 A19 |
| dimensions (LxWxH) | 180 mm x 190 mm x 20 mm |
| order unit | piece |
| VDE | no |
| packaging mass | piece |
| ring diameter | 10 - 25 mm |
| head width | 21.5 mm |
| tool material | High performance steel alloy |
| ESD safe | no |
| type of pliers | Pliers for external retaining rings |
| Manufacturer Nr. | 2464 A19 |
|---|---|
| Manufacturer | Belzer |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Karl-Heinz Belzer GmbH & Co. KG Fürkerfeldstraße 33 DE-42697 Solingen www.belzer-solingen.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Belzer
-
Belzer 2646 A. side cutters with pointed head 0.1 mm-1 mm€85.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Belzer 2646. Side cutters with pointed head 0.2 mm-1.25 mm€76.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Belzer 2646 AK. side cutters with pointed head and ultra clamping spring 0.1 mm-1 mm€94.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Belzer 2646 M. side cutters with oval head 0.1 mm, 0.8 mm€87.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










