Safeguard SG-BEZ-ROSA-ABL-0,09-406X305. ESD bag pink dissipative, with zip closure, 305x406 mm, thickness 0.09 mm, 100 pieces
€42.81
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL60813
Manufacturer Nr.
SG-BEZ-ROSA-ABL-0,09-406X305
ESD bag pink dissipative, with zip closure, 305x406 mm, thickness 0.09 mm, 100 pieces
Frequently Bought Together
-
This Item:
€42.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Warmbier 8160.2645.B. Klebematten, 660x1140 mm, blau, 30 Lagen/Matte, 4 Matten/VPE
€85.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Warmbier 3315.HS.0810.A. ESD HIGHSHIELD shielding bags, silver, 203x254 mm, 100 pieces
€20.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | height x width |
| WL60807 | 127 mm x 76 mm |
| WL60808 | 152 mm x 102 mm |
| WL60809 | 203 mm x 127 mm |
| WL60810 | 254 mm x 152 mm |
| WL60811 | 254 mm x 203 mm |
| WL60812 | 305 mm x 203 mm |
| WL60813 | 406 mm x 305 mm |
| WL60814 | 305 mm x 254 mm |
| WL60815 | 80 mm x 76 mm |
| WL60816 | 100 mm x 76 mm |
SafeGuard's pink ESD bags are ideal for professional packaging of products within an ESD protection zone. With their zip closure, they are easy to close and provide excellent dust protection. The ESD bags are printed with the ESD and recycling symbol, the lot number and the SafeGuard logo.
- Polyethylene pink with ESD and recycle symbol, LOT-No.
- amine-free, weldable, permanently conductive
Product details
| item number | WL60813 |
| model | SG-BEZ-ROSA-ABL-0,09 |
| manufacturer | SAFEGUARD |
| manufacturer item number | SG-BEZ-ROSA-ABL-0,09-406X305 |
| width | 305 mm |
| height | 406 mm |
| order unit | PU |
| colour | pink |
| zip | yes |
| film thickness | 0,09 mm |
| Reclosable | yes |
| property packaging | dissipative |
| Manufacturer Nr. | SG-BEZ-ROSA-ABL-0,09-406X305 |
|---|---|
| Manufacturer | Safeguard |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Weidinger GmbH Hertha-Sponer-Str. 1a DE-82216 Gernlinden |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Safeguard
-
Safeguard SG-AM-GR-146-L-PRO LINE-XXL. ESD work coat Pro Line, grey, XXL€29.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Safeguard SG-AM-GR-146-L-PRO LINE-4XL. ESD working coat Pro Line, grey, 4XL€34.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Safeguard SG-AM-GR-146-L-PRO LINE-XL. ESD work coat Pro Line, grey, XL€29.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Safeguard SG-AM-GR-146-L-PRO LINE-3XL. ESD work coat Pro Line, grey, 3XL€33.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










