Knipex 44 21 J21. Circlip pliers for inner rings in bores, black atramentized, 170 mm
€14.21
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61512
Manufacturer Nr.
44 21 J21
Circlip pliers for inner rings in bores, black atramentized, 170 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€14.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 41 24 225. Grip pliers, galvanised, 225 mm
€22.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 26 16 200 SB. Flachrundzange mit Schneide (Storchschnabelzange), isoliert, mit Mehrkomponenten-Hüllen, VDE-geprüft, verchromt, 200 mm (SB-Karte/Blister)
€31.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tip diameter | tool length |
| WL61510 | 0.9 mm | 130 mm |
| WL61511 | 1.3 mm | 130 mm |
| WL61512 | 1.8 mm | 170 mm |
| WL61513 | 2.3 mm | 215 mm |
| WL61514 | 3.2 mm | 300 mm |
Strong shape, forged. Slip-resistant, sturdy tips. Angled tips. DIN 5256 D; 90° angled tips. - Shape: 2 - Capacity for bore diameters: Ø 19 - 60mm - Points (diameter): Ø 1.8mm
- Strong shape, forged
- Slip-resistant, stable tips
Product details
| item number | WL61512 |
| model | 44 21 J21 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 44 21 J21 |
| dimensions (LxWxH) | 170 mm x 44 mm x 18 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 189 mm x 72 mm x 48 mm |
| Packaging volume | 0.64 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN 5256 D |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| ESD safe | no |
| jaw angle | Jaws, angled, 90 |
| tip diameter | 1.8 mm |
| VDE | no |
| tool length | 170 mm |
| description head | polished |
| type of handle | Covered with plastic |
| type of pliers | snap ring pliers |
| Manufacturer Nr. | 44 21 J21 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 28 21 200. Assembly pliers, black atramentized, 200 mm€23.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 28 71 280. Assembly pliers with cross profiles, black atramentized, 280 mm€28.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 27 01 160. Needle nose pliers with center cutter (telephone pliers), 160 mm€26.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 28 01 200. Assembly pliers, black atramentized, 200 mm€23.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










