Knipex 44 31 J02. Circlip pliers for inner rings in bores angled 45 °, black atramentized, 140 mm
€14.14
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61520
Manufacturer Nr.
44 31 J02
Circlip pliers for inner rings in bores angled 45 °, black atramentized, 140 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€14.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco C3902/3. Set of compact cutters and pliers, C3330R, C3840 and C3745, 3 pieces
€140.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 64 02 115. Electronics end cutter, 115 mm
€39.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tip diameter | tool length |
| WL61520 | 0.9 mm | 140 mm |
| WL61521 | 1.3 mm | 140 mm |
| WL61522 | 1.8 mm | 180 mm |
| WL61523 | 2.3 mm | 225 mm |
| WL61524 | 3.2 mm | 310 mm |
Strong shape, forged. Slip-resistant, sturdy tips. Based on DIN 5256 C and DIN 5256 D, but angled 45°. - Shape: 3 - Capacity for bore diameters: Ø 8 - 13mm - Points (diameter): Ø 0.9mm
- Strong shape, forged
- Slip-resistant, stable tips
Product details
| item number | WL61520 |
| model | 44 31 J02 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 44 31 J02 |
| dimensions (LxWxH) | 140 mm x 48 mm x 11 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 152 mm x 81 mm x 31 mm |
| Packaging volume | 0.386 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| VDE | no |
| tip diameter | 0.9 mm |
| ESD safe | no |
| jaw angle | Jaws, angled, 45 |
| tool length | 140 mm |
| description head | polished |
| type of handle | Covered with plastic |
| type of pliers | snap ring pliers |
| Manufacturer Nr. | 44 31 J02 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 30 11 160. Long-nose pliers, black atramentized, 160 mm€16.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 30 11 190. Long nose pliers, black atramentized, 190 mm€17.71Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 30 11 140. Long nose pliers, black atramentized, 140 mm€15.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 30 13 140. Long nose pliers, chrome-plated, 140 mm€20.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










