Knipex 83 20 010. Pipe wrench 45°, red powder-coated, 320 mm
€40.24
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61740
Manufacturer Nr.
83 20 010
Pipe wrench 45°, red powder-coated, 320 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€40.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 03 06 180 T. Combination pliers, chrome-plated, insulated, fixing eye, 180 mm
€30.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 46 20 A51. Circlip pliers for outer rings on shafts, black powder-coated, 570 mm
€113.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL61740 | 320 mm |
| WL61741 | 430 mm |
| WL61742 | 570 mm |
Swedish shape. 45° angled jaw. Toothing offset against the direction of rotation. Toothing additionally induction hardened. Double T-profile handle. Captive adjusting nut. Red powder coated, jaws bright ground. - Clamping width: 42mm - Capacity for pipes (diameter): Ø 1 5/8 - Capacity for pipes (diameter): Ø 1 21/32in - Capacity for nuts, spanner size (mm): 42mm - Inner diameter inch: 1in
- Swedish shape
- 45° angled jaw
- Toothing offset against the direction of rotation
- Toothing additionally induction hardened
- Double T-profile handle
- Captive adjusting nut
- Red powder-coated, jaws bright ground
Product details
| item number | WL61740 |
| model | 83 20 010 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 83 20 010 |
| dimensions (LxWxH) | 310 mm x 49 mm x 20 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 325 mm x 70 mm x 25 mm |
| Packaging volume | 0.569 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN 5234 |
| RoHS conform | no |
| surface | Red powder coated |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| jaw angle | Jaws, angled, 45 |
| tool length | 320 mm |
| type of pliers | pipe wrench and water pump pliers |
| Manufacturer Nr. | 83 20 010 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex














