Knipex 83 20 020. Pipe wrench 45°, red powder-coated, 570 mm
€84.98
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61742
Manufacturer Nr.
83 20 020
Pipe wrench 45°, red powder-coated, 570 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€84.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 12 12 11. Precision wire stripping pliers with shaped blades, black oxide finish, AWG 15 - 10, 195 mm
€118.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 30 11 140. Long nose pliers, black atramentized, 140 mm
€15.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL61740 | 320 mm |
| WL61741 | 430 mm |
| WL61742 | 570 mm |
Swedish shape. 45° angled jaw. Toothing offset against the direction of rotation. Toothing additionally induction hardened. Double T-profile handle. Captive adjusting nut. Red powder coated, jaws bright ground. - Span: 70mm - Capacity for pipes (diameter): Ø 2 3/4 - Capacity for pipes (diameter): Ø 2 3/4in - Capacity for nuts, width across flats (mm): 70mm - Inside diameter inch: 2in
- Swedish shape
- 45° angled jaw
- Toothing offset against the direction of rotation
- Toothing additionally induction hardened
- Double T-profile handle
- Captive adjusting nut
- Red powder-coated, jaws bright ground
Product details
| item number | WL61742 |
| model | 83 20 020 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 83 20 020 |
| dimensions (LxWxH) | 575 mm x 72 mm x 28 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 570 mm x 95 mm x 35 mm |
| Packaging volume | 1.895 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN 5234 |
| RoHS conform | no |
| surface | Red powder coated |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| jaw angle | Jaws, angled, 45 |
| tool length | 570 mm |
| type of pliers | pipe wrench and water pump pliers |
| Manufacturer Nr. | 83 20 020 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 00 21 99 V42. Ersatz-Werkzeugtafeln für 00 21 36 (2x)€75.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
Knipex 00 21 99 V41. Ersatz-Werkzeugtafeln für 00 21 35 (2x)€65.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 00 21 99 V43. Ersatz-Werkzeugtafeln für 00 21 37 (3x)€122.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










