Knipex 83 61 010. S-jaw pipe wrench with quick adjustment, gray powder-coated, 330 mm
€47.83
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61751
Manufacturer Nr.
83 61 010
S-jaw pipe wrench with quick adjustment, gray powder-coated, 330 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€47.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
C.K T3783D. Sensoplus ESD needle-nose pliers, without cut, 155 mm
€35.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 99 04 250. Twisting pliers (Rabitz or braiding pliers), bright zinc-plated, 250 mm
€15.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL61751 | 330 mm |
| WL61752 | 420 mm |
| WL61753 | 560 mm |
Clamp protection prevents crushing injuries. Time-saving, precise adjustment of opening width at the touch of a button directly on the workpiece. Self-clamping for effort-saving work. No unintentional adjustment of the pliers legs. High wear resistance due to additionally hardened teeth. Highest load capacity due to fully tempered gripper legs. - Clamping width: 42mm - Capacity for pipes (diameter): Ø 1 5/8 - Capacity for pipes (diameter): Ø 1 21/32in - Capacity for nuts, spanner size (mm): 42mm - Inner diameter inch: 1in
- Pinch protection prevents crushing injuries
- Time-saving, precise adjustment of opening width at the touch of a button directly on the workpiece
- Self-clamping for effort-saving work
- No unintentional adjustment of the pliers legs
- High wear resistance due to additionally hardened teeth
- Highest load capacity due to fully tempered pliers legs
Product details
| item number | WL61751 |
| model | 83 61 010 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 83 61 010 |
| dimensions (LxWxH) | 330 mm x 70 mm x 25 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 325 mm x 70 mm x 25 mm |
| Packaging volume | 0.569 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| RoHS conform | no |
| surface | Grey powder coated |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 330 mm |
| type of handle | Covered with plastic |
| type of pliers | pipe wrench and water pump pliers |
| Manufacturer Nr. | 83 61 010 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 00 21 99 V02. Ersatz-Tragegriff für 00 21 XX / 98 99 XX€5.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 12 49 32. Ersatzmesserblock mit Sondermessern für 12 52 195 84 mm€17.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 00 21 99 V06. Ersatz-Kippschloss für 00 21 XX / 98 99 15 (2x)€9.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost











