Lindström 7490. Flat nose pliers, Supreme series, 120 mm, ro withed, 20 mm jaws
€51.66
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL15898
Manufacturer Nr.
7490
Flat nose pliers, Supreme series, 120 mm, rounded, 20 mm jaws
Frequently Bought Together
-
This Item:
€51.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 88 03 180. Alligator water pump pliers, chrome-plated, 180 mm
€25.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Piergiacomi TP 30 D. ESD pliers, AWG 18, 138 mm, CU 1.02 mm, 3 kg
€12.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Made of high performance tool steel. Specially forged, box joint with extremely long guides, made possible by special manufacturing techniques.
- Precision induction hardening of the jaws to 45-48 HRC. With plastic handles and opening spring.
- 20 mm long, smooth gripping surfaces, outer edges of jaws rounded off.
Product details
| item number | WL15898 |
| model | 7490 |
| manufacturer | LINDSTRÖM |
| manufacturer item number | 7490 |
| order unit | piece |
| tip shape | rounded |
| head width | 6 mm |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 120 mm |
| lenght of jaws | 20 mm |
| type of pliers | flat nose pliers |
| Manufacturer Nr. | 7490 |
|---|---|
| Manufacturer | Lindström |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | SNA Europe SAS/ LINDSTRÖM Antigua Carretera Altube km 5.5 ES-01006 Vitoria-Gasteiz www.lindstromtools.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










