Knipex 97 99 170. Cable lugs, ring-shaped insulated, red, pure tin-plated, screw diameter 3 mm, 200 pieces
€18.29
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62078
Manufacturer Nr.
97 99 170
Cable lugs, ring-shaped insulated, red, pure tin-plated, screw diameter 3 mm, 200 pieces
Frequently Bought Together
-
This Item:
€18.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 00 11 V79. Section catcher for 79 02 / 22 125 ESD
€10.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
C.K T2272A. Voltage detector, contactless, 70-1000V, with visual & audible alarm
€12.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | screw diameter |
| WL62078 | 3 mm |
| WL62079 | 4 mm |
| WL62080 | 5 mm |
Cable lugs, ring form, content: 200 pieces, identification colour: red. Screws 3mm cable 0.5 - 1mm² AWG 20 - 17, identification colour: red
Product details
| item number | WL62078 |
| model | 97 99 170 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 97 99 170 |
| dimensions (LxWxH) | 120 mm x 135 mm x 15 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 120 mm x 135 mm x 15 mm |
| Packaging volume | 0.243 dm³ |
| order unit | PU |
| standards | DIN 46237 |
| RoHS conform | no |
| screw diameter | 3 mm |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| AWG | 20 - 17 |
| Manufacturer Nr. | 97 99 170 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 00 21 99 V31. Ersatz-Kippverschluss seitlich für 00 21 37 (2x)€7.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 00 21 99 V13. Ersatz-Trennstege für 00 21 XX/ 98 99 XX (2x)€42.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost












