Knipex 97 99 216. Crimp cable lugs, pure tinned, cable 1.5 - 2.5 mm2, screw diameter 8 mm, 100 pieces
€16.68
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62095
Manufacturer Nr.
97 99 216
Crimp cable lugs, pure tinned, cable 1.5 - 2.5 mm², screw diameter 8 mm, 100 pieces
Frequently Bought Together
-
This Item:
€16.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 97 99 350. wire end ferrules with plastic collar, crimping area 10 mm, cable 0.5 mm2, white, 200 pieces
€4.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 98 42. Reversible ratchet with external square 1/2", 265 mm
€99.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | screw diameter |
| WL62092 | 4 mm |
| WL62093 | 5 mm |
| WL62094 | 6 mm |
| WL62095 | 8 mm |
Crimp cable lugs, content: 100 pieces uninsulated. Screws 8mm cable 1,5 - 2,5mm² AWG 15 - 13
Product details
| item number | WL62095 |
| model | 97 99 216 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 97 99 216 |
| dimensions (LxWxH) | 120 mm x 135 mm x 15 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 120 mm x 135 mm x 15 mm |
| Packaging volume | 0.243 dm³ |
| order unit | PU |
| standards | DIN 46234 |
| RoHS conform | no |
| screw diameter | 8 mm |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| AWG | 15 - 13 |
| Manufacturer Nr. | 97 99 216 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 74 06 180. Heavy-duty side cutter, chrome-plated, insulated, 180 mm€35.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 74 05 250. Heavy-duty side cutter, chrome-plated, 250 mm€40.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 74 06 160. Heavy-duty side cutter, chrome-plated, insulated, 160 mm€32.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost











