Knipex 98 42. Reversible ratchet with external square 1/2", 265 mm
€99.30
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62297
Manufacturer Nr.
98 42
Reversible ratchet with external square 1/2", 265 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€99.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
C.K T1531. Scriber, tungsten carbide tip, with pocket clip, 140 mm
€3.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 90 39 02 V02. Deburrer for pipe cutter 90 31 02
€5.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Reversible for clockwise and anti-clockwise rotation. Very secure locking of the operating tools due to screwed locking.
- Reversible for clockwise and anti-clockwise rotation
- Very secure locking of the operating tools due to screwed locking mechanism
Product details
| item number | WL62297 |
| model | 98 42 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 42 |
| dimensions (LxWxH) | 270 mm x 84 mm x 37 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 295 mm x 96 mm x 53 mm |
| Packaging volume | 1.487 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900, ISO 3315 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 265 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 42 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










