Knipex 98 35 125. Extension with inner / outer square 3/8", 125 mm
€31.22
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62275
Manufacturer Nr.
98 35 125
Extension with inner / outer square 3/8", 125 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€31.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 90 23 01 BK. DP50 pipe cutter, 32, 40 and 50 mm
€40.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
C.K T5410. Cable pull-in rod set "Mighty-Rod", 10 meters
€34.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL62275 | 125 mm |
| WL62276 | 250 mm |
To accommodate socket wrench inserts. With inner and outer square. Quick, safe and easy locking of the operating tools due to spring-loaded ball.
- For holding sockets
- With internal and external square drive
- Quick, safe and easy locking of the operating tools due to spring-loaded ball.
Product details
| item number | WL62275 |
| model | 98 35 125 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 35 125 |
| dimensions (LxWxH) | 140 mm x 21 mm x 21 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 189 mm x 72 mm x 48 mm |
| Packaging volume | 0.637 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 125 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 35 125 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 37 11 125. Gripping pliers for precision mechanics, black atramentized, 125 mm€17.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
-










