Knipex 99 00 220 K12. Twisting or braiding pliers, black atramentised, 220 mm
€16.08
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62356
Manufacturer Nr.
99 00 220 K12
Twisting or braiding pliers, black atramentised, 220 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€16.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 48 11 J0. Precision circlip pliers for inner rings in bores, atramentized gray, 140 mm
€16.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 48 41 J01. Precision circlip pliers for inner rings in bores, gray atramentized, 130 mm
€30.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | length knife edge | tool length |
| WL62355 | 21 mm | 200 mm |
| WL62356 | 12 mm | 220 mm |
| WL62357 | 23 mm | 220 mm |
| WL62358 | 25 mm | 250 mm |
| WL62359 | 25 mm | 280 mm |
| WL62360 | 25 mm | 300 mm |
For twisting and cutting binding wire from the roll in one operation: fast, reliable and cost-effective. Cutting edges additionally hardened, cutting edge hardness approx. 61 HRC. with 12 mm narrow head, especially for tiling work. - cutting values medium hard wire (diameter): Ø 2,4 - cutting values hard wire (diameter): Ø 1,6 - cutting length mm: 12mm
- For twisting and cutting binding wire from the roll in one operation: fast, reliable and cost-effective
- cutting edges additionally hardened, cutting edge hardness approx. 61 HRC
Product details
| item number | WL62356 |
| model | 99 00 220 K12 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 99 00 220 K12 |
| dimensions (LxWxH) | 220 mm x 44 mm x 13 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 232 mm x 82 mm x 48 mm |
| Packaging volume | 0.932 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 9242 |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 220 mm |
| description head | polished |
| length knife edge | 12 mm |
| cutting value wire diameter hard | 1.6 mm |
| cutting value wire diameter medium | 2.4 mm |
| type of pliers | concreter's nippers |
| Manufacturer Nr. | 99 00 220 K12 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 97 49 68 1. Positioning aid for 97 49 68 (Solar connector Solarlok)€64.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 97 49 68. Crimping insert for turned solar connectors (Tyco)€195.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 97 49 67. Crimp insert for solar connectors SunCon (Hirschmann)€111.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 97 49 69 2. Crimping insert for gesis solar PST 40 solar connectors (Wieland)€147.71Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










