Lindström HS 8145. Precision diagonal cutters ESD pointed, S, Ultra-Flush
€77.49
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL70926
Manufacturer Nr.
HS 8145
Precision diagonal cutters ESD pointed, S, Ultra-Flush
Frequently Bought Together
-
This Item:
€77.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 74 12 160 SB. Kraft-Seitenschneider mit Öffnungsfeder und Mehrkomponenten-Hüllen, schwarz atramentiert, 160 mm (SB-Karte/Blister)
€28.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Lindström 8140M2. Precision side cutters ESD, oval head, specially hardened, size S
€51.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | Cutting edge design | Jaw shape | Cutting capacity side cutter |
| WL70910 | with fine bevel | pointed | 0,1 - 0,8 mm |
| WL70911 | without bevel | pointed | 0,1 - 0,5 mm |
| WL70912 | with bevel | pointed | 0,2 - 1,25 mm |
| WL70913 | with fine bevel | pointed | 0,2 - 1,25 mm |
| WL70914 | without bevel | pointed | 0,2 - 1,25 mm |
| WL70925 | with bevel | pointed | 0,2 - 1 mm |
| WL70926 | without bevel | pointed | 0,1 - 1,0 mm |
| WL70927 | with bevel | pointed | 0,3 - 1,6 mm |
| WL70928 | with fine bevel | pointed | 0,2 - 1,6 mm |
| WL70929 | with bevel | pointed | 0,3 - 2 mm |
| WL70930 | with fine bevel | pointed | 0,3 - 2 mm |
| WL70931 | without bevel | pointed | 0,3 - 1,6 mm |
- Precision side cutters HS-series with pointed head
- Soft ESD-safe foam handles with opening spring
- Cutting forms: Micro-bevel (with bevel), flush (small bevel) & ultra-flush (without bevel).
- Cutting capacity specification refers to copper
- Suitable for cutting copper wires
- Material: high performance steel alloy
- Phosphated
- Precision ground cutting edges for extra long life and a clean cut
- Induction hardened cutting edges with a high degree of hardness (63-65 HRC)
- Friction-reducing screw connection for smooth cuts without overlapping of the legs
- Ideal for working on cable harnesses and printed circuit boards
Product details
| item number | WL70926 |
| manufacturer | LINDSTRÖM |
| manufacturer item number | HS 8145 |
| dimensions (LxWxH) | 105 mm x 100 mm x 12 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | yes |
| Cutting edge design | without bevel |
| Cutting capacity side cutter | 0,1 - 1,0 mm |
| Jaw shape | pointed |
| tool length | 142.30000000000001 mm |
| type of side cutter | side cutter |
| Manufacturer Nr. | HS 8145 |
|---|---|
| Manufacturer | Lindström |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Lindström
-
Lindström 6152SS. EDGE Seitenschneider, Edelstahl, sehr kleine Facette, 0,2 – 1.3 mm€29.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Lindström 202A. Bestückungszange gerader Schnitt, Biegen um 20° & Schneiden€159.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost












