Nitto Kohki SSW-110. Pneumatic Saw - Super Saw
NITTO KOHKI
Original product
Net price (excl. VAT)
€582.35
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
NHK-110800101
Manufacturer no.
SSW-110
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.SSW-110
ConditionNew
Article
NHK-110800101
Spezielles Doppelkolbensystem sorgt für geringe Vibrationen bei gleichzeitig verbesserter Schnittgeschwindigkeit!
Frequently Bought Together
-
This Item:
€582.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Nitto Kohki MAH-05. Portable Micro File - Micro Air Hand
€389.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Nitto Kohki B-20 CL. Pneumatic belt grinders - Belton
€615.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Special double piston system ensures low vibrations with improved cutting speed at the same time!
- Ideal for sawing and trimming sheet metal, aluminium, plastics and other materials.
- Suitable for automotive, manufacturing, HVAC, electrical and woodworking applications
- Ultra-lightweight design with low vibration power
- Optimised blade stroke for maximum cutting performance
- Powerful dual piston design
- Lockable throttle lever prevents unintentional start-up
Specifications
| Air Pressure: | 0,6(6) MPa(kgf/cm²) |
| Air Consumption (Idling): | 0,29 m³/min |
| Lifting Speed: | 7000 min⁻¹ |
| Stroke Length: | 11 mm |
| Capacity(max material thickness): | 3 mm |
| Inlet Size: | Rc 1/4 |
| Mass (Weight): | 0.62 kg |
| Accessories Included: |
|
| Manufacturer Nr. | SSW-110 |
|---|---|
| Manufacturer | Nitto Kohki |
| Weight | 1.000000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










