Nitto Kohki TW-5. Spring Balancer - Spring Balancer Series
NITTO KOHKI
Original product
Net price (excl. VAT)
€69.35
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
NHK-169000041
Manufacturer no.
TW-5
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.TW-5
ConditionNew
Article
NHK-169000041
Federzug verbessert Arbeitssicherheit und Effizienz
Frequently Bought Together
-
This Item:
€69.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Nitto Kohki LS-10. Pneumatic Orbital Sander - Line Sander
€238.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Nitto Kohki HW-5. Spring Balancer - Hose Reel Balancer Serie
€131.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Spring balancer improves work safety and efficiency
Our spring balancers offer a simple and cost-effective solution to reduce the load when handling tools, improving work safety and efficiency. The range of spring balancers covers a tool capacity from 0.5 to 70 kg with a maximum cable length of 1.5 metres.
Specification
| Capacity: | 2,5-5,0 kg |
| Stroke: | 1,3 m |
| Weight: | 1,5 kg |
| Manufacturer Nr. | TW-5 |
|---|---|
| Manufacturer | Nitto Kohki |
| Weight | 1.000000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










