JBC C250401. Soldering tip conical, curved, D: 0.6 mm, C250401
JBC
Original product
Net price (excl. VAT)
€36.99
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL22387
Manufacturer no.
C250401
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.C250401
ConditionNew
Article
WL22387
Soldering tip conical, curved, D: 0.6 mm, C250401
Frequently Bought Together
-
This Item:
€36.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
JBC C250408. Soldering tip chisel-shaped, straight 2.2x1 mm, C250408
€36.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
JBC C250402. Conical soldering tip, curved, D: 0.8 mm, C250402
€36.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
The tip series C250 is suitable for AL250 and AP250 soldering irons. The soldering tips can be aligned using the anti-twist device integrated into the handpiece.
Product details
| item number | WL22387 |
| model | C250-401 |
| manufacturer | JBC |
| manufacturer item number | C250401 |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 127 mm x 31 mm x 31 mm |
| order unit | piece |
| product series | C250 |
| Tip series | C250 |
| with integrated heating | yes |
| tip length | 9.5 mm |
| total length soldering tip | 100 mm |
| soldering tip diameter | 0.6 mm |
| tip shape | conical |
| tip alignment | bent |
| suitable soldering iron | AL250, AP250 |
| suitable handpiece | AL250, AP250 |
| suitable handle | AL250, AP250 |
| Manufacturer Nr. | C250401 |
|---|---|
| Manufacturer | JBC |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | JBC Soldering SL, Ramón y Cajal 3, ES-08750 Molins De Rei, www.jbctools.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










