Knipex 74 05 140. Heavy-duty side cutter, chrome-plated, 140 mm
KNIPEX
Original product
Net price (excl. VAT)
€28.27
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL61693
Manufacturer no.
74 05 140
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.74 05 140
ConditionNew
Article
WL61693
Heavy-duty side cutter, chrome-plated, 140 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€28.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Lindström RX 8130. ESD side cutters, RX series, oval jaws, with bevel, 0.2-1 mm
€77.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Lindström RX 8247. Diagonal end cutter 45°, RX-Series, long jaws, fine bevel, 0.2-1 mm
€136.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tether attachment point | tool length |
| WL61693 | nein | 140 mm |
| WL61694 | nein | 160 mm |
| WL61695 | nein | 180 mm |
| WL61696 | nein | 200 mm |
| WL61697 | nein | 250 mm |
For the hardest, permanent use. High cutting performance with low effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio. Precision cutting edges additionally induction hardened, (cutting edge hardness approx. 64 HRC) for all wire types including piano wire. - Shape: 0 - Cutting values medium-hard wire (diameter): Ø 3.1mm - Cutting values hard wire (diameter): Ø 2.0mm - Cutting values piano wire (diameter): Ø 1.5mm
- For the hardest, permanent use
- High cutting performance with low effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio
- Precision cutting edges additionally induction hardened, (cutting edge hardness approx. 64 HRC) for all wire types including piano wire
Product details
| item number | WL61693 |
| model | 74 05 140 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 74 05 140 |
| dimensions (LxWxH) | 150 mm x 54 mm x 20 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 230 mm x 83 mm x 48 mm |
| Packaging volume | 0.932 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 5749 |
| RoHS conform | no |
| surface | chrome-plated |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| Sheathing handle | with multi-component sleeves |
| tether attachment point | nein |
| insulated | no |
| tool length | 140 mm |
| description head | chrome-plated |
| type of handle | with multi-component sleeves |
| cutting value wire diameter hard | 2 mm |
| cutting value wire diameter medium | 3.1 mm |
| Manufacturer Nr. | 74 05 140 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










