Metcal STTC-025. Soldering tip STTC series chisel-shaped 0.4x1 mm
€27.99
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL13872
Manufacturer Nr.
STTC-025
Soldering tip STTC series chisel-shaped 0.4x1 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€27.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Metcal STTC-114. Soldering tip STTC series chisel-shaped 45°, 2x4.7 mm
€28.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Metcal STTC-143. Soldering tip STTC Series conical 0.5x15.2 mm
€27.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- can be used with the systems MX-500, MX-5000 and MX-5200
- for temperature sensitive applications
Product details
| item number | WL13872 |
| model | STTC-025 |
| manufacturer | METCAL |
| manufacturer item number | STTC-025 |
| order unit | piece |
| product series | STTC Series |
| tip dimensions | 0,4 x 1 mm |
| tip length | 9.1 mm |
| tip shape | chisel-shaped |
| tip temperature | 357 °C |
| suitable handle | MX-H1-AVA, MX-RM3E |
| Manufacturer Nr. | STTC-025 |
|---|---|
| Manufacturer | Metcal |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | OK International Ltd Eagle Close, Chandlers Ford GB-SO53 4NF Hampshire www.metcal.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Metcal
-
Metcal STDC-004. Desoldering tip for MX-DS1, series 600/357 °C, diameter 1.0 mm€52.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Metcal SSC-745A. SSC 700 series conical soldering tip, 0.4x18 mm€20.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Metcal STDC-003. Desoldering tip for MX-DS1, series 600/357 °C, diameter 0.7 mm€52.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Metcal SSC-746A. SSC 700 soldering tip series chisel-shaped 3x16.5 mm€20.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
