Four-pin crimping pliers for turned contacts For crimping turned contacts. Four mandrel crimping for highest quality crimp connections. Gauge for checking the basic setting. Consistently high crimp quality due to positive locking (can be unlocked). Force amplification through highly effective lever transmission for low-fatigue work. Easy to use due to handy design. Crimping dimension adjustable in steps of 0.01 mm. With digital display of the set crimping dimensions and possibility of re-calibration via RESET function with electronic wear monitoring. Setting in mm, inch or comparable selector positions according to MIL. with table for determining the setting values. Pliers in plastic case with foam insert and positioning aid for holding the contacts. - Application: turned contacts (e.g. from Harting; Ilme; Phoenix; Amphenol; Walther; HTS; Contact; Weidmüller) - Capacity square millimetres: 0.14 - 6mm² - AWG: 25 - 10 - Number of nests: 1 - Contact diameter max.: 7.5mm
- For crimping of turned contacts
- Four mandrel crimping for highest quality crimp connections
- Gauge for checking the basic setting
- Consistently high crimp quality due to positive ratchet (can be unlocked)
- Force amplification through highly effective lever transmission for low-fatigue work
- High ease of use due to handy design
Product details
| item number | WL27027 |
| model | 97 52 65 DG |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 97 52 65 DG |
| dimensions (LxWxH) | 240 mm x 86 mm x 19 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 270 mm x 215 mm x 80 mm |
| Packaging volume | 4.644 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| RoHS conform | no |
| surface | chrome-plated |
| Number of crimp nests | 1 |
| application crimp | machined contacts (e.g. from Harting; Ilme; Phoenix; Amphenol; Walther; HTS; Contact; Weidmüller) |
| crimp profile | four-pin crimp |
| VDE | no |
| tool length | 250 mm |
| AWG | 25 - 10 |
| type of handle | with multi-component sleeves |
| type of pliers | automatic wire stripper |