Metcal STTC-806. Soldering tip STTC series conical 0.4x13.7 mm
€28.99
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL27941
Manufacturer Nr.
STTC-806
Soldering tip STTC series conical 0.4x13.7 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€28.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Metcal STTC-146. Soldering tip STTC series bevelled 60°, long, 1x14.2 mm
€27.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Metcal STTC-017. Soldering tip STTC series chisel-shaped 5x7.6 mm
€27.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- can be used with the systems MX-500, MX-5000 and MX-5200
- suitable for ceramic substrates or applications with high mass bonding
Product details
| item number | WL27941 |
| model | STTC-806 |
| manufacturer | METCAL |
| manufacturer item number | STTC-806 |
| order unit | piece |
| product series | STTC Series |
| tip length | 13.7 mm |
| soldering tip diameter | 0.4 mm |
| tip shape | conical |
| tip temperature | 485 °C |
| suitable handle | MX-H1-AVA, MX-RM3E |
| Manufacturer Nr. | STTC-806 |
|---|---|
| Manufacturer | Metcal |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | OK International Ltd Eagle Close, Chandlers Ford GB-SO53 4NF Hampshire www.metcal.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Metcal
-
Metcal SMTC-136. Rework Tip SMTC Series, for Chip Box B EIA SOPM-4532€52.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
-
Metcal SMTC-102. Rework Tip SMTC Series for Chip 1206/1210€52.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
