Thermaltronics M60DT005. Desoldering tip D-Inside 1.35mm (0.05")
€26.36
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL37732
Manufacturer Nr.
M60DT005
Desoldering tip D-Inside 1.35mm (0.05")
Frequently Bought Together
-
This Item:
€26.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Thermaltronics M8DS035H. Lötspitze Messerform 3,50mm (0,138"), Power Plus
€34.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Thermaltronics M6DS529. Soldering tip hoof shape 60° 1,52mm (0,06")
€32.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Desoldering tip series M
- For: TMT-9000S-1, TMT-9000S-2, MX-500, MX-5000, MX-5200
- RoHS compliant / lead-free
- tip type: desoldering
- replaces Metcal Article no. STDC-005
Product details
| item number | WL37732 |
| model | M60DT005 |
| manufacturer | THERMALTRONICS |
| manufacturer item number | M60DT005 |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 175 mm x 19 mm x 19 mm |
| dimensions with packaging in inches (LxWxH) | 6.9 in x 0.7 in x 0.7 in |
| order unit | piece |
| product series | M Desoldering Tip Series, 325°C - 358°C |
| temperature range °C | 325–358 °C |
| soldering tip or desoldering tip | desoldering tip |
| tip length | 13 mm |
| tip length in inches | 0.51 in |
| tip width | 1.35 mm |
| tip width in inches | 0.05 in |
| suitable handle | DS-GUN-1, MX-DS-1 |
| Manufacturer Nr. | M60DT005 |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltronics |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | AMS Ltd, Unit 3 Norse Trade Park, Congleton CW12 1GW, www.ams-electronics.co.uk |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Thermaltronics
-
Thermaltronics TMT-9000S-2. Soldering station TMT-9000S-2, w/SHP-1 220-240VAC€373.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
Thermaltronics TZ-KIT-2. Solder tweezer set for TMT-5000S€227.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Thermaltronics TZ-KIT-1. Solder tweezer set for TMT-9000S€227.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










