Safeguard SG-BE-ROSA-ABL-0,05-305X203. ESD bag pink dissipative, 203x305 mm, thickness 0.05 mm, 100 pieces
€12.21
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL60785
Manufacturer Nr.
SG-BE-ROSA-ABL-0,05-305X203
ESD bag pink dissipative, 203x305 mm, thickness 0.05 mm, 100 pieces
Frequently Bought Together
-
This Item:
€12.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Warmbier 3315.HS.1026.A. ESD HIGHSHIELD shielding bags, silver, 254x660 mm, 100 pieces
€55.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Safeguard SG-LPT-ROSA-ABL-55-250X200. ESD air cushion bag pink conductive 200x250 mm
€0.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | height x width |
| WL60773 | 254 mm x 152 mm |
| WL60774 | 203 mm x 127 mm |
| WL60777 | 152 mm x 102 mm |
| WL60780 | 203 mm x 152 mm |
| WL60783 | 254 mm x 203 mm |
| WL60785 | 305 mm x 203 mm |
| WL60787 | 305 mm x 254 mm |
SafeGuard's pink ESD bags are ideal for professional packaging of products within an ESD protection zone and are primarily used as dust protection. The ESD bags are printed with the ESD and recycling symbol, the lot number and the SafeGuard logo.
- Polyethylene pink with ESD and recycle symbol, LOT-No.
- amine-free, weldable, permanently conductive
Product details
| item number | WL60785 |
| model | SG-BE-ROSA-ABL-0,05 |
| manufacturer | SAFEGUARD |
| manufacturer item number | SG-BE-ROSA-ABL-0,05-305X203 |
| width | 203 mm |
| height | 305 mm |
| order unit | PU |
| colour | pink |
| colour manufacturer | pink |
| material | polyethylene |
| zip | no |
| property packaging | dissipative |
| film thickness | 0,05 mm |
| Reclosable | no |
| Manufacturer Nr. | SG-BE-ROSA-ABL-0,05-305X203 |
|---|---|
| Manufacturer | Safeguard |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Weidinger GmbH Hertha-Sponer-Str. 1a DE-82216 Gernlinden |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Safeguard
-
Safeguard SFM PRO ZBS. Safeguard Elektrofeldmeter im ESD-Bereitsschaftskoffer€850.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Safeguard SFM PRO. Safeguard Elektrofeldmeter, digital, inkl. Bereitschaftstasche€715.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
Safeguard SFM PRO AKC. Safeguard Elektrofeldmeter Verification Kit im Alukoffer€1,300.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










