Knipex 50 00 250. Pinching pliers, black atramentised, 250 mm
€18.79
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61604
Manufacturer Nr.
50 00 250
Pinching pliers, black atramentised, 250 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€18.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco 2628 GC-160IP. Ergo Combination pliers with two-component handle, chrome-plated, 160 mm, industrial packaging
€39.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller Erem 552S. Waver 552S Side Stripping 0.06 Mm – 0.6 Mm .002 Inch – 024 Inch (AWG 42 – 24) Fiber Optic wire s
€198.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL23712 | 180 mm |
| WL23714 | 210 mm |
| WL61602 | 160 mm |
| WL61603 | 225 mm |
| WL61604 | 250 mm |
For the toughest demands. Popular with craftsmen because of their precise workmanship. High wear resistance and balanced weight distribution. Cutting edge hardness approx. 60 HRC. - Cutting values medium hard wire (diameter): Ø 2.2mm - Cutting edge length mm: 28mm
- For the hardest use
- Popular with craftsmen because of the precise workmanship
- High wear resistance and balanced weight distribution
- Cutting edge hardness approx. 60 HRC
Product details
| item number | WL61604 |
| model | 50 00 250 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 50 00 250 |
| dimensions (LxWxH) | 249 mm x 60 mm x 27 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 293 mm x 95 mm x 59 mm |
| Packaging volume | 1.642 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 9243 |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 250 mm |
| description head | polished |
| length knife edge | 28 mm |
| cutting value wire diameter medium | 2.2 mm |
| type of pliers | pincers |
| Manufacturer Nr. | 50 00 250 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 79 22 120. Precision electronics side cutter, mini head, 120 mm€51.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 79 32 125 ESD. ESD precision electronics side cutter, pointed, 125 mm€45.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 79 02 125. Precision electronics side cutter, ro with, 125 mm€44.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 79 02 120. Precision electronics side cutter, mini head, 120 mm€46.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










